Kodėl teisminė mediacija geriau nei teismas?
Vos tik kažkas nesumoka už darbą, vėluoja mokėti skolą, paima jūsų daiktą ar pasistato tvorą jūsų kieme – grasiname teismu. Tačiau daug žmonių net neįtaria, kad užuot iškart mojavus teismais, dar galima pasinaudoti ir kitu populiariu ir labai patogiu konfliktų bei nesutarimų išsiaiškinimo būdu. Tai – mediacija, kurios metu abi šalys susitinka su teisininkais, tačiau užuot vykstant teismui, vyksta paliaubos ir siekiama susitarimo.
Teismo išlaidos
Taigi, visų pirma, kodėl tai yra geriau. Aišku, teismo išlaidos nėra pigus dalykas. Reikia mokėti advokatams, reikia mokėti teisėjams. Dažniausiai tas, kas kaltas, turi apmokėti ir visas teismo išlaidas. Tad tais atvejais, kai nesutarimai vyksta dėl nedidelio dalyko ir akivaizdu prieš įstatymą, kas laimėtų, neapsimoka eiti į teismą. Tas, kas praloštų, jau žino, kad jam tektų ir sumokėti žalą, ir teismo išlaidas, kurios gal būtų daug didesnės nei pats žalos atlyginimas. Tad kaina bus didelė. O kiek kainuoja teisminė mediacija? Kaip galima matyti čia http://www.medijuok.lt/teismine-mediacija/, mediacijos paslaugos yra nemokamos. Tik mažesnė dalis nesutarimų po mediacijos keliauja į teismą. Taigi, tai patogus ir pigus būdas nesutarimus paversti abišaliu susitarimu. Tačiau tai – jau kitas privalumas.
Teisėjo sprendimas ar dvišalis susitarimas
Taigi tam, kad suprastume mediacijos pranašumą, dar reikia prisiminti, kuo skiriasi galutinis rezultatas. Teisminė mediacija yra niekam neprivalomas, savanoriškas procesas, kurio metu ieškoma kompromiso. Jeigu jo nepavyksta rasti, visuomet galima eiti toliau ir kreiptis į teismą. Tačiau, jeigu pavyksta, tuo labiau. Teismo sprendimas yra ne dalyvių sprendimas, ne konflikto šalių sprendimas. Tai yra teisėjo savavališkas sprendimas, kaip turėtų elgtis šalys, kas turėtų mokėti už teismą ir pan. Vadinasi, nėra jokio susitarimo. O mediacijos metu šalys gali susitarti taip, kaip joms geriau. Su vienokiu ar kitokiu kompromisu. Pačios derybos ir kompromiso paieškos vėliau nedaro įtakos teismui, jeigu to reikia. Tačiau jeigu mediacijos metu pavyksta susitarti, tuomet galima pasidžiaugti, o taip pat pasirašyti ir oficialų pasižadėjimą laikytis tų dalykų, dėl kurių sutarta.
Laiko sutaupymas
Mediacija gali būti paskirta visiems patogiu metu ir patogioje vietoje. O teismas vyksta tik numatytu metu. Jeigu kas nors į teismą neatvyksta, visi susirenka, sužino, kad kažko nėra ir kitą kartą vėl renkasi į teismą. Kriminalinis įrašas ir moralinis nuostolis dalyvaujant teisme taip pat yra šis tas, ko nebus su mediacijos pagalba. Padės išsaugoti asmeninius santykius mediacija, o teismas tegul dirba su rimtais atvejais.